Vivid Gallery | Plac Kościuszki 4 | 05.09. – 22.09.2019 Wystawa | Marian Wołczuk Malarstwo

Marian-Wolczuk-Bez-tytulu100x140-2018

Wystawa malarstwa Mariana Wołczuka w Vivid Gallery to wspaniała okazja do spotkania się z twórczością artysty w galerii, która prezentuje i promuje sztukę w oryginalny sposób, w kontekście architektury wnętrz, w ten sposób przybliżając ją odbiorcom. Mogłoby się wydawać, że postać profesora Mariana Wołczuka jest wystarczająco znana, jego twórczość doceniona, a dzieła  cieszą oczy wielu kolekcjonerów w ich domach. Jednak okazuje się, że mimo wielu lat twórczości, pracy dydaktycznej i mnogości wystaw, nadal twórczość artysty może zaskakiwać, być niezwykle świeża.

KATALOG WYSTAWY DO POBRANIA – KLIKNIJ TUTAJ

Współpraca Vivid Gallery z profesorem Marianem Wołczukiem to kilkuletnia historia prezentacji prac we wnętrzach galerii, w pięknych aranżacjach łączona z rzeźbą, ceramiką i szkłem. Obrazy artysty umiejscowione w kontekstach innych dzieł są niezwykle plastyczne. Oddają swoją energię i przyjmują oraz podkreślają piękno obiektów z otoczenia. Siłą twórczości Mariana Wołczuka jest ogromna radość i pasja tworzenia, którą można poczuć w każdym płótnie. W efekcie tego, skończone dzieło nie jest hermetyczne, zamknięte, nie jest odizolowaną wyspą zamkniętą w ramie, tylko przenika przestrzeń w której jest prezentowane i oddziałuje w subtelny sposób na emocje i nastrój obserwatorów.

Obserwuję i wysłuchuję opinii, wrażeń i emocji jakie budzi sztuka artysty u gości i klientów mojej galerii. Abstrakcyjne płótna niosą z sobą przede wszystkim pozytywną energię, pełną drgających emocji w kolorach, formach i wielowarstwowości. To co mnie osobiście najbardziej ujmuje w twórczości Mariana Wołczuka to przepiękne i nieoczywiste zestawienia kolorów, które każdy z osobna również są oryginalne np. czerwień w odcieniu malinowym, łączona z nieco brudną miętą. Mnóstwo moich ukochanych niebieskości i turkusów, zestawionych z żółcią. Z kolorami związane są oczywiście warstwy nanoszonych przez artystę laserunków, które tworzą wrażenie przestrzenności i światła wyzierającego gdzieś z głębi obrazu.

Artysta tworzy kompozycje abstrakcyjnych plam, które bywają miękkie lub zgeometryzowane. Niektóre kształtowane na podobieństwo półprzezroczystych  tkanin, inne przywodzą na myśl mozaiki lub klocki. Patrząc na dzieło Mariana Wołczuka możemy odszukać inspiracje przyrodą, a w niej skałami, wodą i pejzażem, a także krajobrazem miejskim i jego detalem a nawet większą skalą urbanistyczną. Te elementy budujące kompozycję obrazu skąpane są często w ciepłym południowym świetle i w ten sposób artysta zdradza nam swoją miłość do Włoch.

Na wystawie prezentowane będą najnowsze dzieła artysty, których młodzieńcza energia i radość będzie dla Państwa przedłużeniem lata i okazją do zastanowienia nad znaczeniem i wpływem na naszą kondycję emocjonalną dzieł i obiektów, którymi otaczamy się na co dzień w naszych wnętrzach, osobistych przestrzeniach.

mgr inż. Joanna Woziwodzka

Architekt i właściciel

Vivid Gallery i Pro studio architekci

O artyście

            Marian Wołczuk jest wrocławskim artystą i Profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Został odznaczony złotym Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odznaczony medalem Gloria Artis.

Miał 34 wystawy indywidualne z malarstwa i rysunku. Wystawiał swoje prace na wystawach międzynarodowych i wystawach prezentujących polską sztukę współczesną w Portugalii, Kanadzie, Hiszpanii, Japonii, Jugosławii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Francji, Holandii, USA, Australii. W latach 1970-2005 uczestniczył w ponad 80 wystawach ogólnopolskich na których otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Doceniony przez wielu opiniotwórczych krytyków i znawców sztuki, warto wymienić tu m.in. profesora Jana Szacenbacha (ASP Kraków), profesora Stanisława Rodzińskiego (ASP Kraków), Mariusza Hermansdorfera (w latach 1983-2019 dyrektor MN we Wrocławiu) czy Ariadnę Sarnowicz (Uniwersytet Wrocławski).