Roczny kurs malarstwa japońskiego Sumie. Zapisy do końca września 2019. Rozpoczęcie 26-27 października.

Sumie-Vivid-Gallery-thumb

W Vivid Gallery rozpoczynamy regularne warsztaty malarstwa japońskiego Sumie dla początkujących, które będą odbywać się począwszy od 26 i 27 października tego roku. Sumie to jeden ze stylów japońskiej sztuki, nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając zwykle czarnego tuszu. Technika Sumie narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumie pobudza wyobraźnię i uświadamia, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia… Warsztaty Sumie to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

Jak twierdzą mistrzowie Sumie, osiągnięcie oczekiwanego efektu przy użyciu jedynie czarni i bieli jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki Sumie to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Jednak spotykane są również tematy współczesne oraz nowoczesne ujęcie kompozycji obrazu.

Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, jak wiele jest możliwe, i że talent nie jest tu wcale najważniejszy. Jest to raczej chęć poznawania siebie, zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości, które drzemią w każdym z nas. Przygoda z malarstwem japońskim to również droga medytacji i samorozwoju.

Podczas warsztatów poznacie sekrety tej sztuki. Studium motywu bambusa, sezonowych kwiatów i warzyw, jak i pejzaży to tylko część programu. Nie zabraknie też tematów niespodzianek ! Teorię i praktykę przedstawiać będzie Małgorzata Olejniczak.

O Artystce

Od 2000 roku, zafascynowana Japonią, zgłębia tajniki jej kultury i sztuki. Podczas kilkuletniego pobytu w Tokio zdobywała nauki na temat malarstwa medytacyjnego Sumie w klasie Kumiko Sano, Gyokusei Shiozawa, Ilana Yanizkiego. Od wielu lat kontynuuje doskonalenie się w tej sztuce na regularnych studiach u mistrza Tohuna Kobayashiego. Swoje prace wystawia w Japonii, Szwajcarii, Nowym Yorku, Londynie i Polsce. Od 2016 należy do grona artystów nowojorskiej galerii Noho M55. W 2016 zdobyła nagrody specjalne w Tokyo Metropolitan Art Museum i The National Art Center w Tokio. Od kilku lat prowadzi Rezydencję Terra Sudeta, w której aktywnie promuje japońską kulturę. Współpracuje również z magazynem Torii pisząc artykuły i publikując zdjęcia. Na stałe mieszka w Zurychu. Regularnie organizuje i prowadzi wykłady, warsztaty i kursy malarstwa Sumie w Polsce i zagranicą.

Kurs obejmuje 6 seansów 6 godzinnych, z przerwa na kawę i obiad. Do wyboru termin sobotni lub niedzielny.
Daty : 2019: 26/27.10, 23/24.11,
2020: 29.02/1.03, 25/26.04, 6/7.06., 4/5.07
Koszt: 1450 zł, płatne w 2 ratach: 1000 zł do 30.09.2019 i 450 zł do 25.10.2019 na konto:
Małgorzata Olejniczak
02 1750 0012 0000 0000 2337 9104
z dopiskiem: Workshop 2019/20 Wrocław/wybrany dzień kursu (sobota lub niedziela)
Podstawowe materiały są wliczone w cenę kursu.

Osoby zapisujące się na warsztaty proszone są o przesłanie maila na adres galeria@vividgallery.pl z wybranym dniem tygodnia, oraz kopia przelewu zaliczki.

W razie pytań prosimy również pisać na adres galerii.