Zainwestuj w sztukę

Inwestowanie w sztukę to temat niezwykle intrygujący i fascynujący lecz równocześnie trudny i wymykający się konkretom. Każda osoba, która interesuje się sztuką, przebywa w jej otoczeniu, kocha ją, ma głód, chęć kolekcjonowania. I to jest kluczowa cecha pozwalająca zacząć ścieżkę od wielbiciela do kolekcjonera sztuki, z lepszym lub gorszym, w sensie ekonomicznym, efektem inwestycyjnym. Jednak zachęcam przede wszystkim do kupowania sztuki do domu, do firmy, do gabinetu, do otaczania się nią namiętnie, z radością, ale i refleksją. Czytania o sztuce, oglądania wystaw, śledzenia targów sztuki, przeglądania ofert galerii z całej Polski, Europy i świata.

Rynek sztuki współczesnej w Polsce jest niedojrzały, bardzo chimeryczny i niejednoznaczny. Jego rozwój podąża dwoma drogami: ścieżką sprzedaży aukcyjnej tzw. aukcji młodej sztuki lub aukcji sztuki aktualnej i sprzedaży galeryjnej, której część przylega do sprzedaży aukcyjnej. Jednak większa część galerii podąża drugą ścieżką i stara się reprezentować wąską grupę obiecujących jej zdaniem artystów i budować własną kolekcję ich dzieł. Te galerie swoje wybory często opierają na wieloletnim doświadczeniu i analizie rozwoju rynku sztuki, ale także obserwacji postępów studentów i doktorantów poszczególnych pracowni Akademii Sztuk Pięknych. Kolejnym doskonałym źródłem informacji na temat dobrej sztuki współczesnej, są zasoby i aktualne zakupy Muzeów i instytucjonalnych galerii sztuki współczesnej.

Aby w sposób rozsądny, planowy zacząć budować kolekcję, trzeba dużej wiedzy i czasu na analizy rynku sztuki. Dlatego na początku drogi warto korzystać z pomocy ekspertów i galerii sztuki, których dobór artystów może być pewną wskazówką. Natomiast aukcje młodej sztuki wpływają myląco na ogląd rynku sztuki, ze względu na swoisty klucz wyboru prac, w większości o niewysokim standardzie warsztatowym i intelektualnym. Jednocześnie dzięki mocnej promocji medialnej, wychodzą na pierwszy plan co buduje fałszywy obraz stanu sztuki współczesnej w Polsce. Dodatkowo jest to jedyne źródło pokazujące publicznie ceny, co niestety zakłamuje i wpływa na generalną ocenę i oczekiwania klientów co do cen dzieł sztuki w ogóle.

Wielu bardzo dobrych, a nawet posiadających już udokumentowany dorobek artystów wpadło w pułapkę uczestnictwa w aukcji, co dla większości z nich wpłynęło destrukcyjnie na pozycję rynkową. Co tak naprawdę jest zafałszowaniem faktycznego miejsca danego artysty i nie powinno być w ogóle brane pod uwagę. Większość galerii sztuki zwraca uwagę na historię obecności artysty w galeriach, na targach, aukcjach a przede wszystkim historię wystaw, rezydencji i projektów twórczych. Taka ocena i weryfikacja decyduje podjęciu współpracy i reprezentowaniu artysty przez galerię i dalej daje klientom i kolekcjonerom właściwą rekomendację.

W Vivid Gallery przy wyborze artystów kierujemy się opisanymi wyżej kryteriami, dodatkowo biorąc pod uwagę oczekiwania naszych klientów, którzy często są także klientami naszej pracowni architektonicznej. Kontekst sztuki osadzonej w architekturze, we wnętrzu jest dla nas bardzo ważny i bardzo pomaga naszym klientom w rozwoju do nowej roli kolekcjonera sztuki.

Chcę zaprezentować Państwu kilku artystów Vivid Gallery, których dotychczasowy dorobek twórczy a także rozwój kariery jest na różnych etapach, ale łączy ich:

dbałość o wszechstronny rozwój intelektualny, artystyczne i warsztatowe kompetencje, pracują intensywnie nad nowymi cyklami w swojej indywidualnej twórczości, ale także biorą udział w intensywnych projektach zbiorowych ( wystawach i rezydencjach, które pozwalają zrewidować osobiste przekonania i otworzyć się na nowe ścieżki ).

Opisane wyżej cechy artystów współpracujących z Vivid Gallery, nie dają gwarancji ale dają duże prawdopodobieństwo, że przy dalszym rozwoju ich artystycznej drogi, inwestycyjna pozycja ich dzieł na rynku sztuki będzie również się rozwijała i rosła.

Joanna Woziwodzka

Zapraszam

Anna Różycka. Jej rzeźby to niezwykłe abstrakcyjne obiekty na najwyższym światowym poziomie formalnym i warsztatowym.

Więcej o artyście

Agata Kosmala. Malarstwo artystki to bardzo powściągliwe, wyważone ale również emocjonalne ulotne dzieła.

Więcej o artyście

Eugeniusz Minciel. Prace tego artysty charakteryzują się mocą i energią czerpiącą jak gdyby bezpośrednio z żywiołów. Bez ograniczeń, bez skrępowania.

Więcej o artyście

Maciej Kasperski. Obiekty rzeźbiarskie tego artysty odwołują się do bardzo pierwotnych poszukiwań artystycznych i są mocno osadzone w kulturze słowiańskiej a jednocześnie minimalistyczne i bardzo nowoczesne.

Więcej o artyście

Monika Dąbrowska-Picewicz. Prace artystki to ciągłe poszukiwania i nowe drogi, ale zawsze krążące wokół człowieka i natury oraz wzajemnych relacji.

Więcej o artyście

Urszula Wilk. Malarstwo abstrakcyjne rozumiane i podziwiane na całym świecie. Podszyte głębokim, emocjonalnym przekazem i jednocześnie niezwykle delikatne i subtelne.

Więcej o artyście

Michał Powałka. Realistyczne a jednocześnie z pogranicza snu prace malarskie, cechujące się mistrzowskim warsztatem.

Więcej o artyście

Delfina Dellert. Malarstwo, grafika, kolaż i obiekty bardzo mocne w przekazie, często podszyte seksualnością, wprost odwołujące się do feminizmu i równościowych idei.

Więcej o artyście

Krzysztof Powałka. Głęboka podbudowa filozoficzna i intelektualna dzieł, oddana w perfekcyjnym, realistycznym, olejnym malarstwie. Przywołanie porównania do oświeceniowych mistrzów malarstwa jest jak najbardziej na miejscu.

Więcej o artyście

Zdzisław Beksiński. Znany wszystkim miłośnikom sztuki o niepodważalnej pozycji wśród polskich artystów. Polecamy Państwa uwadze mniej znane prace fotografie i grafiki, których wartość inwestycyjna jest bezdyskusyjna.

Więcej o artyście