Zdzisław Beksiński Wystawa nieoczywista od 18.05.2019 Finisaż – 08.06.2019

Vivid Gallery zaprasza na finisaż wystawy :

Zdzisław Beksiński – Wystawa nieoczywista – Finisaż – 08.06.2019

Finisaż wystawy fotografii kolekcjonerskiej, rysunków modyfikowanych komputerowo w edycjach limitowanych i fotomontaży Zdzisława Beksińskiego w Vivid Gallery 08.06.2019.

Wystawa prezentuje rysunki modyfikowane komputerowo, które często stanowiły szkice do obrazów artysty i fotografie artystyczne z lat 50. w edycjach limitowanych oraz fotomontaże. Niespodzianką jest kilka heliografii, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. Dzieła te są mniej znanym fragmentem twórczości Zdzisława Beksińskiego. Wydarzenie objęte jest patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku–spadkobiercy Zdzisława Beksińskiego oraz posiadacza pełni praw autorskich.

Dzieła eksponowane na wystawie będą dostępne do sprzedaży po zakończeniu wystawy. Podczas wystawy i finisażu można rezerwować prace.

Zdzisław Beksiński to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, który stworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł sztuki. Pracował w wielu obszarach sztuki wizualnej od fotografii, kolaży, rysunku, grafiki i malarstwa aż do fotomontażu i grafiki cyfrowej. Był niezwykle poszukującym i odkrywczym artystą, podchodzącym z wielkim krytycyzmem do swojej pracy.

Fotograf, grafik, malarz…., urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Pochodził z inteligenckiej rodziny, a niezwykły talent, myślenie, wyobraźnia ujawniały już pierwsze rysunku małego Zdzisława. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo fotograf (1953-1960), potem rysownik, grafik i malarz. Między 1955 a 1959 rokiem jednocześnie fotograf i malarz. W swej twórczości na początku lat 60. z powodzeniem zajmował się także rzeźbą. Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF. Twórczość Beksińskiego z lat 80. wykazuje nawiązania do metody “fotografowania snów” (określenie artysty), a także do malarstwa barokowego, malarstwa dziewiętnastowiecznego i abstrakcji niegeometrycznej w wyniku czego stworzył indywidualny styl, w pracach o tematyce erotycznej, w pejzażu czy w portrecie zbliżający się do wizji apokaliptycznych. Od końca lat 90. artysta tworzy także grafiki cyfrowe – kolorowe i czarno-białe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Dzieła Beksińskiego są nie do zapomnienia, posiadanie ich w prywatnej kolekcji daje możliwość obcowania z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów, którego twórczość także na świecie została dostrzeżona i wysoko ceniona.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Galerii Vivid. Proponujemy prace stanowiące przykłady kilku technik stosowanych przez Zdzisława Beksińskiego. Fascynujące fotografie artystyczne, rysunki modyfikowane komputerowo i fotomontaże.

Oferta dzieł artysty w Vivid Gallery objęta jest patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku – spadkobiercy Zdzisława Beksińskiego oraz wyłącznego posiadacza pełni praw autorskich.

Na wystawie prezentujemy:

  • Zdzisław Beksiński Heliotypie

w edycji limitowanej 10 egz. w formacie 39×29 w oprawie za szkłem z passe-partout. Cena 4.500,-

Wkrótce dostępne będą na stronie galerii, tymczasem zapraszamy do kontaktu bezpośredniego w Vivid Gallery.

Heliografie to unikatowe odbitki z malowanych i wydrapywanych na szkle negatywów. W okresie powstawania heliotypii artysta szczególnie upodobał sobie geometryzację i duże uproszczenia, przywodzące na myśl kubizm i przedwojenną awangardę.

Heliografie są odbitkami z oryginalnych szklanych negatywów Zdzisława  Beksińskiego na papierze fotograficznym z lat 50. – 70.  Nakład heliografii jest limitowany – 10 egzemplarzy.  Odbitka o formacie 39 x 29 cm jest opatrzona  dwiema pieczęciami – jedną mokrą z informacją o numerze egzemplarza w serii i sygnaturą potwierdzającą  autentyczność oraz drugą pieczęcią  suchą.

Zdzisław Beksiński  Fotografia Artystyczna

w edycji limitowanej 200 egz. w formacie 40×26 cm w oprawie za szkłem z passe-partout. Cena 1.900,-

Zdzisław Beksiński – fotografia – link

Zdzisław Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych polskich fotografików lat 50. Jego fotografie z krótkiego okresu fascynacji tym medium pomiędzy 1953 a 1959 rokiem są niezwykle nowatorskie i do dziś robią wrażenie świeżych i współczesnych. Prace te wyróżniają się innowacyjnym podejściem, kreatywnością i wysokim poziomem artystycznym. Kadr, światłocień, niekonwencjonalne podejście do modela i zaskakująca, indywidualna percepcja rzeczywistości, sklasyfikowały Beksińskiego jako twórcę awangardowego

Fotografie artystyczne są odbitkami z oryginalnych negatywów Zdzisława  Beksińskiego z lat 50. Nakład fotografii jest limitowany – 200 egzemplarzy. Odbitka o formacie 40,5 x 26,5 cm jest opatrzona dwiema pieczęciami – jedną mokrą z informacją o numerze egzemplarza w serii i sygnaturą potwierdzając  autentyczność a drugą suchą.

Zdzisław Beksiński – Rysunki modyfikowane komputerowo

60 egz. w różnych formatach około 30×40 cm w oprawie za szkłem z passe-partout. Cena 2.900,-

Zdzisław Beksiński – grafika – link

Zdzisław Beksiński był fanem nowinek technicznych. Pierwsze eksperymenty plastyczne przy współpracy z komputerem odtwarzają sposób pracy nad fotomontażami z lat 50. Jednak bardzo szybko praca na bazie zdjęć staje się niewystarczająca twórczo i Beksiński zaczyna łączyć klasyczny rysunek z modyfikacjami komputerowymi. Odręczny rysunek skanuje i w programach komputerowych poddaje modyfikacji.

Rysunki modyfikowane komputerowo Zdzisława Beksińskiego drukowane są z oryginalnych nośników pozostawionych przez artystę, udostępnione są w edycji limitowanej 60 egzemplarzy dla każdego motywu. Opatrzone są pieczęcią suchą oraz pieczęcią mokrą z opisem numeru kopii i sygnaturą potwierdzającą autentyczność.

Zdzisław Beksiński – Fotomontaże

 formacie A4 w oprawie za szkłem z passe-partout. Cena 320,-

Zdzisław Beksiński – fotomontaże – link

Fotomontaże komputerowe Zdzisław Beksiński wykonywał w latach 1999 – 2004, kiedy to zafascynował się możliwościami komputera w obróbce zdjęć i pracy graficznej. Na początku artysta nawiązywał wprost do swoich analogowych fotomontaży z lat 50., w podobny sposób traktując materię zdjęć w obróbce cyfrowej. Jednak szybko, wykorzystując możliwości nowego medium zmienił charakter pracy z podstawowego efektu kolażu na multiplikowane i zmieniane efektami wizualnymi dzieła, wykorzystując własne oraz cudze zdjęcia. Fotomontaże komputerowe Zdzisława Beksińskiego drukowane są z oryginalnego zapisu cyfrowego autora w formacie 29,7 x 21 cm (A4). Prace z tej kolekcji nie mają określonego nakładu i są opatrzne pieczęcią suchą.