Zdzisław Beksiński – WYSTAWA Kolekcji unikatowych heliotypii 14.11 – 14.12.2019

Vivid-Gallery-Zdzislaw-Beksinski-S-9170

Prezentowana w Vivid Gallery wystawa to subiektywny wybór heliotypii Zdzisława Beksińskiego, dokonany przez Joannę Woziwodzką właścicielkę galerii i wielką miłośniczkę i propagatorkę twórczości mistrza.

„Prace pochodzą z różnych okresów twórczości Beksińskiego, powstawały pod wpływem inspiracji bieżącymi fascynacjami awangardą, kubizmem, surrealizmem. Odnajdujemy w nich głębię przeżyć, wewnętrznych rozterek, cierpienia przykrytą niedopowiedzeniami, fantastycznymi przedstawieniami, które próbują maskować przekaz płynący z podświadomości artysty. Najbardziej mroczne, trudne prace paradoksalnie, powstawały w okresie kiedy Zdzisław Beksiński był bardzo szczęśliwy. Zapraszam do obejrzenia wystawy a także do zapoznania się z całym dostępnym w galerii zbiorem dzieł mistrza. Zachęcam Państwa do wyboru prac i stworzenia własnej kolekcji prac mistrza. Ważnym aspektem dla decyzji o zbudowaniu takiej właśnie kolekcji jest również wartość inwestycyjna, która w przypadku Beksińskiego jest inwestycją gwarantowaną. Będę zaszczycona jeśli będę mogła pomóc Państwu w ich dziele.”

Zdzisław Beksiński to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, który stworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł sztuki. Pracował w wielu obszarach sztuki wizualnej od fotografii, kolaży, rysunku, grafiki i malarstwa aż do fotomontażu i grafiki cyfrowej. Był niezwykle poszukującym i odkrywczym artystą, podchodzącym z wielkim krytycyzmem do swojej pracy.

Heliografie to unikatowe odbitki z malowanych i wydrapywanych na szkle negatywów. Beksiński wykonywał je od przełomu lat 50. i 60. do lat 70. Niewiele z heliografii doczekało się odbitek za życia artysty. Technika wykonania negatywu jest żmudna i technologicznie mało odporna i ma ograniczoną trwałość, bo jest uzależniona od użytych materiałów i upływu czasu. Stąd niewielki nakład odbitek jaki można z nich uzyskać.

Tematy prac wykonywanych w tej technice były zbliżone do tematyki przewijającej się we wszystkich dziedzinach twórczości Zdzisława Beksińskiego. Najczęściej jest to samotna uwikłana w wewnętrzny dramat, cierpiąca i zmagająca się z bolesnymi przeżyciami postać ludzka lub tylko głowa. Są też przedstawienia zwierząt i kilku postaci. W okresie powstawania heliotypii artysta szczególnie upodobał sobie geometryzację i duże uproszczenia, przywodzące na myśl kubizm i przedwojenną awangardę. Szczególnie zwracają uwagę heliotypie w mrocznym klimacie, o przewadze czerni w konwencji realistycznej, a także te występujące w największych formatach około 40x50cm.  

Więcej informacji na temat Heliotypii bezpośrednio w Vivid Gallery.

Link do zakładki Beksiński heliotypie

O artyście

Fotograf, grafik, malarz…., urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Pochodził z inteligenckiej rodziny, a niezwykły talent, myślenie, wyobraźnia ujawniały już pierwsze rysunku małego Zdzisława. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo fotograf (1953-1960), potem rysownik, grafik i malarz. Między 1955 a 1959 rokiem jednocześnie fotograf i malarz. W swej twórczości na początku lat 60. z powodzeniem zajmował się także rzeźbą. Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF. Twórczość Beksińskiego z lat 80. wykazuje nawiązania do metody “fotografowania snów” (określenie artysty), a także do malarstwa barokowego, malarstwa dziewiętnastowiecznego i abstrakcji niegeometrycznej w wyniku czego stworzył indywidualny styl, w pracach o tematyce erotycznej, w pejzażu czy w portrecie zbliżający się do wizji apokaliptycznych. Od końca lat 90. artysta tworzy także grafiki cyfrowe – kolorowe i czarno-białe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Dzieła Beksińskiego są nie do zapomnienia, posiadanie ich w prywatnej kolekcji daje możliwość obcowania z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów, którego twórczość także na świecie została dostrzeżona i wysoko ceniona.

Oferta dzieł Zdzisława Beksińskiego w Vivid Gallery objęta jest patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku – spadkobiercy Zdzisława Beksińskiego oraz wyłącznego posiadacza pełni praw autorskich.

Wszystkie prace dostępne są w sprzedaży wyłącznie w Vivid Gallery do wyczerpania nakładu edycji limitowanej.

W Galerii stacjonarnej oraz on-line prezentujemy:

  • Heliotypie w edycji limitowanej 10 egz. z oryginalnych szklanych negatywów w różnychformatach w oprawie za szkłem z passe-partout

Link do zakładki Beksiński heliotypie