Wystawa malarstwa Sylwia Mużyło “Growing Up. Przypowieść o dojrzewaniu” – 21.03-13.04.2024

zaproszenie_mailing_VIVID_GROWING UP

Najnowszy cykl malarski autorstwa Sylwii Mużyło, zatytułowany „Growing up. Przypowieść o dojrzewaniu”, stanowi kolejną w twórczości artystki próbę zmierzenia się z tematem upływającego czasu. Przemijanie, dorastanie, próba zatrzymania chwili – to kwestie, które poruszają wrażliwość i wyobraźnię Mużyło. Nowy cykl prezentowany podczas indywidualnej wystawy artystki we wrocławskiej galerii sztuki Vivid Gallery, jest żywą metaforą niezwykłego procesu rozwoju człowieka obserwowanego okiem kobiety, artystki i matki. Sylwia Mużyło z wrażliwością analizuje proces fizycznego i psychicznego dorastania, którego jest wyjątkowym świadkiem a także uczestniczką. Wydawać by się mogło, że dojrzewanie jest jedynie pewnym etapem życia, który kiedyś się kończy, a człowiek staje się dorosły, świadomy oraz zdolny do tego, by nie popełniać pomyłek i błędów. Nic bardziej mylnego. Dojrzewanie to proces, który zachodzi na wielu poziomach, trwając przez całe życie. W naszym psychicznym rozwoju ciągle jesteśmy w drodze.

            Sylwia Mużyło przekracza granice konwencjonalnego portretu oraz studium postaci, wprowadzając widza do onirycznego świata. Artystka, sprzeciwiając się racjonalności, maluje kobiety zanurzone w nieokreślonej i tajemniczej przestrzeni. Postacie trwają w ciągłym ruchu. Kobiety unoszą się i płyną. Zdają się pasywnie oddawać wirowi zdarzeń, a pozy, które przyjmują, niejednokrotnie przypominają zmyślne akrobacje. Leniwa ekspresja wirujących ciał i szat z intensywnością działa na emocje. Pojawia się pytanie – w jakim kierunku niesione są pogrążone w nieustającym wzlocie ciała, które zostały zanurzone w niemającej początku i końca sekwencji unoszeń i opadań. Mużyło oddala się od realności, a znaczenia nabierają nastrojowość oraz drobne gesty, kaprys na twarzy bohaterki oraz dynamika rozgrywająca się między postaciami. To przedstawienia niepozbawione wieloznaczności, gdzie młodzieńcza energia staje w opozycji do pasywności, wzloty przechodzą w upadki, a ruch opiera się stagnacji.

            Plątanina kształtów, figur i gestów jest także opowieścią o relacjach. Nieraz pełną napięcia, pokazującą złożoność i trudy związków międzyludzkich. Jest też miejsce dla czułych i wrażliwych obrazów troski, miłości i siostrzeństwa. Człowiek bowiem nie dojrzewa samotnie ale dzięki współistnieniu z innymi.

            „Growing up. Przypowieść o dojrzewaniu” to cykl będący jednocześnie osobistą oraz kolektywną opowieścią o trudach dorastania, dorosłości i procesie, w którym wciąż na nowo odpowiadamy na pytania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. To próba unieruchomienia chwili, w której jeszcze nic nie nadeszło i wszystko może się wydarzyć. Dojrzewanie w definicji artystki staje się cyklem odrodzenia i zmiany, a każdy jest w nim zarówno uczniem, jak i nauczycielem.

Małgorzata Latos