„Była piękna jak kamień…” – wystawa rzeźb Jacka Opały

Vivid-Gallery-Jacek-Opala-Wystawa-1

Zafascynowany antyczną sztuką, począwszy od starożytnych Pompejów, przez Michała Anioła, aż do Igora Mitoraja, Jacek Opała za pomocą swojej twórczości poszukuje perfekcyjnej harmonii formy. Każda z rzeźb jest inna, posiada własną, unikatową tożsamość wyrażoną za pomocą różnorodnych metod dekoracyjnych – surowej, szorstkiej kamionki lub pomalowanych barwnymi kolorami glazurowych elementów. Rozwinięciem ceramiki są także prace w brązie.

Prace rzeźbione w glinie szamotowej najczęściej przedstawiają kobiece twarze albo ciała emanujące erotyką, jednak wcale nie wulgarną, a ujmująco sensualną. Czasami twarze zastygłe są w sennym rozmarzaniu, wyglądają, jakby rozkoszowały się chwilą tu i teraz. Inne są bardziej dynamiczne, złapane w momencie przeobrażania się w motyla czy też zamieniane w symbol upływającego czasu. Kobieca anatomia nieustannie fascynuje i inspiruje Opałę, który oddaje jej piękno wzorem klasycznej formy rzeźby – niemal stereotypowo idealne ciała, twarze z kształtnymi rysami, pełnymi ustami i dużymi oczami, okalanymi gęstymi rzęsami.

Oprócz sylwetki kobiety, Opała często także bierze na warsztat inne figuratywne motywy, takie jak animalizm: rzeźbi byka, krowę czy kozła, a dokładniej zwierzęce łby. Wylepione z porażającą wręcz dokładnością pyski także otrzymują swoje własne, pomalowane na intensywne kolory, elementy wyrażające ich różnorodne temperamenty. W ten sposób wystawa zestawi sensualną kobiecość z zwierzęcą dzikością, czego efekty będziecie mogli zobaczyć na własne oczy w Vivid Gallery.

JO, czyli Jacek Opała (1970) urodził się w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, mieście ceramiki. Zaczął rzeźbić w 2009 roku. Jego prace były wystawiane w wielu już zacnych galeriach i miejscach w Polsce i za granicą m.in w Czechach, Niemczech, Holandii i USA. Bierze udział w różnych konkursach i wygrywa mi.in Grand Prix II festiwalu Art Pasion, nagrody Artavita Contekst, Art Week w Nowym Jorku, zaproszenie na Art Fair do Rzymu wiosną 2018 i inne. Zauważono i opisano jego rzeźby w mediach Hong Kongu. Zapraszamy do przejrzenia profilu artysty na naszej stronie:

https://www.vividgallery.pl/kategoria-produktu/artysci/opala-jacek/