Wystawa ,,Bez obrazy” Szymona Szymankiewicza w galerii sztuki Vivid Gallery

Wystawa ,,Bez obrazy” Szymona Szymankiewicza w galerii sztuki Vivid Gallery we Wrocławiu swój wernisaż będzie miała 9 czerwca, w dniu urodzin artysty. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych plakacistów polskich młodego pokolenia staje przed zupełnie nowym wyzwaniem, jakim jest przeniesienie swoich pomysłów na płótna malarskie różnych formatów. Ten niestandardowy dla Szymankiewicza sposób wyrazu jest okazją do eksperymentów z wyjątkowym językiem i formą plakatu, w znacznym stopniu zmieniającymi się w przypadku techniki malarskiej. Wystawa jest również doskonałą okazją do zobaczenia najbardziej znanych plakatów w formie serigrafii, ręcznie drukowanych na szlachetnych papierach w zamkniętych edycjach.

Plakaty znane głównie z przestrzeni Internetu, upubliczniane w mediach społecznościowych artysty, gdzie od razu zaczynają być namiętnie udostępniane i komentowane, w przestrzeni wystawienniczej zostaną uwolnione od tej natychmiastowej krytyki. Tym razem uwagę odbiorcy zwrócimy w stronę technicznego kunsztu artysty, szczególnie przy okazji obrazów malarskich. Warto bliżej przyjrzeć się pracom Szymankiewicza, by w pełni pojąć to, jak wyjątkowym językiem się on posługuje, rezygnując z zbędnej estetyzacji, używając oszczędnej kolorystyki i prostych symboli, w jaki sposób ta – jak sam określa – bezczelna prostota daje wyraz całemu wachlarzowi emocji.

Dla Szymankiewicza, jako przedstawiciela sztuki zaangażowanej, owy ładunek emocjonalny jest główną bronią w przekazie. Artysta stworzył już niejeden nowy symbol reprezentujący najważniejsze wydarzenia oraz ruchy społeczne ostatnich lat w Polsce. Jego wieszak w kształcie państwa polskiego wykorzystywany był w protestach Strajku Kobiet, pojawiał się na okładkach gazet i transparentach podczas marszów, z kolei tęczowy opornik stał się symbolem oporu w obliczu propagandy nienawiści polityków. Szymankiewicz zresztą aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi walczącymi o równe prawa, takimi jak na przykład poznańska grupa Stonewall. Artysta w swoich wizualnych komentarzach jest bardzo odważny, a co najważniejsze – nie pozostawia żadnych wątpliwości co do swojego stanowiska w kwestiach politycznych czy społecznych. W plakatowych przekazach jest bezkompromisowy, nie lubi przysłowiowego owijania w bawełnę, zamiast tego odważnie i szybko reaguje na wydarzenia z kraju. Wykorzystuje minimalizm, by o sprawach ważnych mówić bezpośrednio, wręcz dobitnie. Z tego powodu Szymona Szymankiewicza albo kochają, albo nienawidzą.

Tych wizualnych komentarzy absolwenta, a obecnie wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, wyczekuje cała Polska. Szymankiewicz oprócz dzielenia się swoimi pracami w mediach społecznościowych, pokazuje je na wielu konkursach i wystawach, gdzie również wywołują gwałtowne, często skrajne emocje, nie pozwalają odbiorcy przejść obojętnie. Artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, jego prace były pokazywane na wystawach i przeglądach w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji oraz obu Ameryk. Na wystawie prezentujemy między innymi pracę “Loading…”, która została nagrodzona Złotym Medalem na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, a przez którą Marszałek Województwa Śląskiego odmówił przyznania nagrody finansowej w konkursie, oprócz tego także słynne prace komentujące Strajk Kobiet czy najnowsze, dotyczące wojny w Ukrainie.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/39Bjv2QLT

Link do profilu artysty: https://tiny.pl/9vj1q

Tekst: Julia Kuźnia