Szymon Brodziak | Spotkanie autorskie | 12 czerwca 2019 godz. 19.00

Vivid-Gallery-Szymon-Brodziak-spotkanie-autorskie-2019-1

Spotkanie autorskie z Szymonem Brodziakiem uznanym za najlepszego na świecie twórcę fotografii czarno – białej. Spotkanie będzie okazją do rozmów z artystą na temat jego twórczości, inspiracji, oryginalnych pomysłów, wyzwań realizacyjnych, konkursów i nagród. Spotkanie autorskie nawiązuje wprost  do zdobytych ostatnio nagród w Konkursie Fotograficznym One Eyeland, ogłoszonych 12 kwietnia 2019 roku. Prezentowane w tym tekście zdjęcia zostały nagrodzone w tej edycji. Suma zebranych laurów dała Szymonowi Brodziakowi bezkonkurencyjne zwycięstwo.

Podczas spotkania prezentowane będą prace konkursowe a także inne z wybranych przez artystę cykli. Zawsze są to zdjęcia kobiet fotografowanych w czerni i bieli, w zaskakujących, czasem kontrowersyjnych sytuacjach i pozach. Ich artyzm, intrygująca atmosfera i silne oddziaływanie emocjonalne na widza sprawiają, że kadry stworzone dla kampanii reklamowych wielkich marek są dziś samodzielnymi dziełami o unikalnym artystycznym charakterze.

Sponsorem spotkania jest Porsche Centrum Wrocław, dla którego Szymon Brodziak wykonał kampanię „Doskonałość wyprzedza schematy. Brodziak dla Porsche Centrum Wrocław.” Sesja miała miejsce w 2016r. Współpracą z Vivid Gallery Porsche  wraca do tej sesji tym razem z modelem Porsche Cayenne Coupe, który zostanie zaprezentowany na ekspozycji przed galerią.

Szymon Brodziak (ur. 1979 r.) jest autorem zmysłowych, niekonwencjonalnych czarno-białych zdjęć, które zyskały uznanie i odniosły komercyjny sukces. Jego rozpoznawalny styl sprawił, że krytycy okrzyknęli go “artystycznym spadkobiercą Helmuta Newtona”, a sama Fundacja Helmuta Newtona uhonorowała wystawą „Newton, Horvat, Brodziak”, którą w berlińskim Muzeum Fotografii można oglądać jeszcze do połowy listopada br. Wystawa jest olbrzymim wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórczości Szymona Brodziaka, który jest pierwszym fotografem z Polski i najmłodszym spośród artystów zaproszonych do współpracy przez to prestiżowe muzeum. Sam Brodziak nie kryje fascynacji i inspiracji twórczością, Helmuta Newtona, a June Newton, żona legendarnego fotografa, w dowód uznania dla jego talentu zamieściła osobistą dedykację w wydanym kilka lat temu autorskim albumie “BRODZIAK One”.

Szymon Brodziak, z wykształcenia ekonomista, szybko porzucił wyuczony zawód, by asystować przy sesjach mody i kampaniach wizerunkowych, będących dziś głównym polem jego działalności. Od tego czasu zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie, w tym 3 złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012.

W roku 2013 podczas Festiwalu Filmowego w Cannes Fashion TV uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

Fotografie Szymona nie tylko prowokują. Przede wszystkim zaskakują. Ich pomysłowość i dramaturgia wizualna sprawiają, że z zainteresowaniem ogląda się każdy element kadru. Zwraca uwagę istotna w tego typu realizacjach elegancja i idealne piękno modelek, ale ważniejsza od nich jest opowiadana przez zdjęcia historia, która jest wyrazem kreatywności autora i jego swobody twórczej w realizowaniu tych pomysłów.