Part of body – wystawa rzeźby Anny Różyckiej

Anna-Rozycka-Wystawa-Part-of-Body-1

Samoakceptacja i świadomość własnego ciała to problem, który stał się inspiracją dla serii rzeźb Anny Różyckiej tworzących wystawę Part of Body. W swoich obiektach rzeźbiarskich artystka poszukuje idealnych, spójnych i zrównoważonych form, wypływających z reinterpretacji wybranych fragmentów ludzkiego ciała.

Obiekty realizowane są w brązie, stali cortenowskiej, aluminium, szkle i ceramice. Kształt, materiał i wykończenie podkreślają emocje jakimi są one nasycone. Dzięki nieokreślonej podstawie i dowolnemu pozycjonowaniu, kompozycja rzeźby staje się nieoczywista. Oglądana i oświetlona z różnych perspektyw jest niezwykle intrygująca i zmienna. W rzeźbach artystki obserwujemy charakterystyczne obszary subtelnych zmian, napięć powierzchni wynikających z tego co pod nią ukryte.

Anna-Rozycka-Wystawa-Part-of-Body-2

„Interesują mnie wrażenia i odczucia odbiorców, być może nie łatwych prac. Mają one posłużyć inkluzywnej publikacji która odsłoni prawdziwy wpływ sztuki na odbiorcę. celem mojej działalności artystycznej jest dotarcie do różnych odbiorców i zachęcenie ich do wzbogacającego kontaktu ze sztuką.”

Marzeniem artystki jest osiągnięcie dialogu i zrozumienia w relacji z odbiorcą, który zwykle oczekuje prostego przekazu zbliżonego do dosłownego przeniesienia z natury, a w kontakcie z abstrakcyjną formą staje się bezradny. Uświadomienie sobie przez obserwatora uproszczonej formy, zasady konstrukcji, budowy zrównoważonej formy daje jej ogromną radość i satysfakcję.

Kolejną, najgłębsza warstwą cyklu prezentowanych rzeźb są osobiste przeżycia związane z kondycją, chorobą i zdrowiem oraz przemianami kobiecego ciała. Ale o tym i o innych głębszych i mniej oczywistych aspektach twórczości Anny Różyckiej będziecie mogli Państwo porozmawiać na wernisażu lub podczas oprowadzania na wystawie na miejscu w galerii.

Anna-Rozycka-Wystawa-Part-of-Body-3