Skarbek Krzysztof

Bio

W 1985 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2012 r. jest profesorem zwyczajnym. Prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Prodziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby w latach 2008 – 2012.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, sztuką wideo, akcjami oraz instalacjami. Brał udział w 370 wystawach zbiorowych, prezentował swoje prace na 57 wystawach indywidualnych również w USA i Japonii. Jego malarstwo i filmy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada też 36 filmy autorskie, 45 akcje plastyczno – muzyczne, w tym także w ramach założonych przez niego grup artystycznych Połykacze Pereł z Odry i Gabinet Operacji Plastycznych.

O MALARSTWIE:

„Kształtując formę oraz ideę przekazu artystycznego, staram się przedstawić taką przestrzeń wizualno-psychiczną, która powoduje szczególną atmsferę “baśniowej realności”. Pracuję nad wizją rzeczywistości pełnej pozytywnych, niekiedy niepokojących oraz niezwyklych zdarzeń, emitujących energię witalności życia, gdzie wyobraźnia i pragnienia posiadają potencjały mocy sprawczych.”

Krzysztof Skarbek

WięcejMniej

Wybrane wystawy:

  • Zwyczajność dzisiejszego dnia jest słoneczna dalej — kolaże, fotografie, Galeria Promocyjna, Warszawa 1987.
  • Odczarowany świat codzienności —Galeria Miejska WAAG, Leiden, Holandia 1990.
  • Gabinet Operacji Plastycznych i Odnowy Uczuć — pararzeźby z części militarnych, Galeria Zachęta (Mały Salon),Warszawa 1993.
  • Malarstwo i pokaz filmów video — Oddział Muzeum Narodowego, Pałac Królikarnia, Warszawa 1995.
  • Monograficzna Wystawa Malarstwa — Ratusz – Muzeum Miejskie, Wrocław 2008.
  • Miłość zwycięża — Wrocławskie Centrum Kongresowe, wystawa towarzysząca otwarciu ekspozycji fotografii Marilyn Monroe, Wrocław 2015.
  • Obcy Chcą Być Dobrzy — Malarstwo i Performance muzyczny grupy autora, Połykacze Pereł z Odry, Galeria Miejska, Wroclaw 2016.