Mikołajek Jan

Bio

Urodzony w 1988 roku we Wrocławiu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zakończył obroną dyplomu w 2017 roku. Od 2018 roku członek ZPAP. Prace Mikołajka były prezentowane na międzynarodowych festiwalach fotograficznych – w tym na najważniejszym polskim festiwalu fotograficznym w Łodzi oraz na wystawach w Polsce i za granicą.

Zajmuje się fotografią kreacyjna, pejzażem, portretem oraz fotografią uliczną. W obszarze jego zainteresowań znajduje się także film i animacja.

Realizowane przez Jana Mikołajka prace często nawiązują do tego, co wykracza poza naturę czysto materialną – co odnosi się do wartości duchowych, bliższych istocie istnienia. Ważną rolę w tych fotografiach odgrywa światło i ruch. Jego realizacje (zarówno prace figuratywne jak i pejzaże) nierzadko inspirowane są malarstwem.

Od wielu lat bierze udział w społecznych projektach związanych ze sztuką. Był m. in.  animatorem i koordynatorem przy realizacji Budujemy Miasto Sztuki i Kolorowych Podwórek we Wrocławiu. Jest współzałożycielem Fundacji OK. Art. (wraz z Mariuszem Mikołajkiem i Witoldem Liszkowskim).

Jest współorganizatorem i członkiem jury biennale „A co z wartościami”.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.

Wybrane wystawy:

  • Wystawa „Made in Foto-Gen. Zjawiska programowane” – Jelenia Góra 2021.
  • Sztuka jest życiem, życie jest sztuką – wystawa na Kolorowych Podwórkach Roosevelta, Wrocław 2017.
  • Batumi Photo days/Made in Photo – Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Batumi, Gruzja 2018.
  • Myśli i rzeczy. Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Łódź 2019.
  • Art Work/Polska-Ukraina, Mystetsky Arsenal, Kijów 2017.
  • ART – Galeria Miejska, Wrocław 2021.

Nagrody:

  • Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia za integrację Mieszkańców Wrocławia poprzez sztukę (wraz z Mariuszem Mikołajkiem i Witoldem Liszkowskim) – 2018.
WięcejMniej