Liszkowski Witold
Bio
W 1979 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we Wrocławiu. Dyplom „Pytania” zrealizował w Katedrze Grafiki u profesora Jana Jaromira Aleksiuna. Promotorem pracy dyplomowej był profesor Konrad Jarodzki.
W latach 1977-1981 brał udział w wielu ogólnopolskich wystawach, seminariach i festiwalach artystycznych. W okresie tym współpracował z Galerią PERMAFO (Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Andrzej Lachowicz) i Galerią Sztuki Najnowszej (Anna Kutera, Romuald Kutera, Lech Mrożek) we Wrocławiu. Tworzył sekwencje fotograficzne Sztuka osobista, Pytania oraz instalacje Pokoje sztuki. W 1979 roku wraz z Lechem Mrożkiem powołał przy ACK Pałacyk wrocławskie Centrum Sztuki Współczesne (w 1980 do prowadzących Centrum dołączył Wiesław Misiek). Prezentował nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Zrealizował liczne akcje uliczne, happeningi i performance (ulica Kościuszki, Świdnicka, przed Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Uczestniczył w akcjach parateatralnych, realizując własne działania interdyscyplinarne w ramach wrocławskiego Centrum Sztuki Współczesnej i Festiwalu Teatru Otwartego we Wrocławiu (między innymi akcja Bukowice 1981, Marzec 68, Współczesność, Alternatywy sztuki).
W latach 1977-1980 działał w grupie twórczej Sztuka i Teoria (Witold Liszkowski, Andrzej Sapija, Maria Zmarz – Koczanowicz), łącząc aktywność artystyczną z refleksją teoretyczną i estetyczną.
Od 1995 tworzy cykle malarsko-instalacyjne Struktury osobiste oraz projekcje i spektakle Sztuka zjawiskowa, w Polsce i za granicą. Od połowy lat dziewięćdziesiątych współpracuje z Igorem Wójcikiem (wspólny pokaz multimedialny w centrum Ostrawy w Czechach, działania seminaryjne w Zamku Wojnowice, realizacje filmowe dla telewizji wrocławskiej animowane przez Iwonę Rosiak, pokazy w Niemczech i Czechach). W ramach Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty współpracował z sopranistką Dominiką Zamarą i DVJ Tomaszem Mniamosem. W ostatnim okresie od 20011 roku wraz z Mariuszem Mikołajkiem i Janem Mikołajkiem na wrocławskich ulicach i podwórkach prowadzi (nawiązując do akcji z lat 1979 – 81) długofalowy projekt Budujemy Miasto Sztuki (wrocławski Rynek, dziedziniec przed Muzeum Współczesnym Wrocław, Wrocław Nadodrze, podwórka na ulicy Roosevelta). W latach 1997 – 2006 prowadził autorskie wykłady w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, od 2006 do 2009 w ASP Wrocław. Od 2004 do chwili obecnej członek Zarządu Okręgu ZPAP we Wrocławiu. Od 2013 jest wiceprezesem Fundacji OK, ART, pracuje w Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej.
Autor ponad osiemdziesięciu indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych, m. in. w Galerii Sztuki Najnowszej we Wrocławiu, Galerii Foto – Medium – Art we Wrocławiu, Galerii Forum w Krakowie, Institut die Farbere w Wuppertalu (Niemcy), Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Miejskim w Moravskiej Trebove (Czechy), Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Galerii Sztuki KOK w Kłodzku, Muzeum Miejskim Arsenał we Wrocławiu, Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dziedziniec przed Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii Foto Gen we Wrocławiu.. Uczestniczył w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych, m. in. w BWA w Szczecinie, Galerii Studio w Warszawie, Galerii PERMAFO we Wrocławiu, BWA w Sopocie, BWA w Poznaniu, BWA we Wrocławiu, BWA w Krakowie, Galerii Miejskiej – Arsenał w Poznaniu, von der Heydt – Museums w Wuppertalu (Niemcy), Muzeum Współczesnym Wrocław, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Kunsthalle Koszyce, Kunstmuseum Bochum, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu i innych.
Prace w kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zbiorach miejskich Wrocławia i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
W 1997 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 2008 stypendium Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w 2013 nagrodę w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w 2014 złotą odznakę ZPAP. W 2018 wraz z Fundacją OK, ART (Mariusz Mikołajek, Witold Liszkowski, Jan Mikołajek) Nagrodę Prezydenta Wrocławia, w 2022 uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.