Brodziak Szymon

Bio

Jesteś tym, co widzisz – to motto Szymona Brodziaka (ur. 1979 r.), autora zmysłowych, niekonwencjonalnych czarno-białych zdjęć, które zyskały uznanie i odniosły komercyjny sukces. Jego rozpoznawalny styl sprawił, że krytycy okrzyknęli go “artystycznym spadkobiercą Helmuta Newtona”. Sam Brodziak nie kryje fascynacji i inspiracji twórczością legendarnego fotografa, a June Newton w dowód uznania dla jego talentu zamieściła osobistą dedykację w wydanym w zeszłym roku autorskim albumie “BRODZIAK One”.

Szymon Brodziak, z wykształcenia ekonomista, szybko porzucił wyuczony zawód, by asystować przy sesjach mody i kampaniach wizerunkowych, będących dziś głównym polem jego działalności. Od tego czasu zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie, w tym 3 złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012.

W roku 2013 podczas Festiwalu Filmowego w Cannes Fashion TV uznało go za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

W 2014 wydał album „Brodziak One”, który otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. To pierwsza publikacja, która podsumowuje ostatnie 15 lat kariery zawodowej artystycznej Szymona Brodziaka przedstawia kampanie reklamowe, fotografie z limitowanych wydań kalendarzy, edytoriale modowe oraz nigdy wcześniej nie publikowane projekty autorskie.

W Poznaniu Szymon Brodziak prowadzi autorską galerię Brodziak Gallery.

W 2015 roku fotografie Szymona Brodziaka można było oglądać w berlińskim Muzeum Fotografii Fundacji Helmuta Newtona na wystawie „Newton, Horvat, Brodziak”. Wystawa była olbrzymim wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórczości Szymona Brodziaka, który jest pierwszym fotografem z Polski i najmłodszym spośród artystów zaproszonych do współpracy przez to prestiżowe muzeum.

WięcejMniej