Beksiński Zdzisław - grafika

Bio

Zdzisław Beksiński – Rysunki modyfikowane komputerowo

Zdzisław Beksiński był fanem nowinek technicznych, szczególnie w obrębie narzędzi mogących wprowadzić nowy wymiar w jego twórczości. Po wielu latach koncentracji na malarstwie i rysunku oraz całkowitym odejściu od fotografii artystycznej z końcem lat 90. zafascynował się możliwościami komputerów w tworzeniu grafiki cyfrowej.
Pierwsze eksperymenty plastyczne przy współpracy z komputerem odtwarzają sposób pracy nad fotomontażami z lat 50. Jednak bardzo szybko praca na bazie zdjęć staje się niewystarczająca twórczo i Beksiński zaczyna łączyć klasyczny rysunek z modyfikacjami komputerowymi. Odręczny rysunek skanuje i w programach komputerowych poddaje modyfikacji. W ten sposób powstaje długi mocno transformowany cykl rysunków modyfikowanych komputerowo. Rysunki tworzone są przeważnie w tonacji monochromatycznej ale także w kolorach. Motywy prac nie odbiegają od tematyki prac malarskich, to przetworzone głowy, postacie, pary, rzadziej zwierzęta, oraz dziwne, magiczne krajobrazy, architektura, obiekty.
Zdzisław Beksiński rysunki modyfikowane komputerowo początkowo traktował jako eksperyment, nie jako równoważną dla malarstwa i innych unikatowych prac część swojej twórczości. Jednak z czasem uznał, że jest to naturalna kontynuacja jego drogi artystycznej i postanowił rysunki drukować w określonej limitowanej edycji i sygnowane udostępniać do sprzedaży. Niestety nie zdążył tego uczynić. Po jego śmierci Muzeum Historyczne w Sanoku – spadkobierca Zdzisława Beksińskiego oraz wyłączny posiadacz pełni praw autorskich, wprowadziło w realizację plan artysty. Rysunki drukowane są wciąż na papierze zakupionym przez Zdzisława Beksińskiego i przywiezionym do Sanoka wraz z całym wyposażeniem jego mieszkania i pracowni do Sanoka.
Rysunki modyfikowane komputerowo Zdzisława Beksińskiego drukowane są z oryginalnych nośników pozostawionych przez artystę, udostępnione są w edycji limitowanej 60 egzemplarzy dla każdego motywu. Opatrzone są pieczęcią suchą oraz pieczęcią mokrą z opisem numeru kopii i sygnaturą potwierdzającą autentyczność.

Zdzisław Beksiński to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, który stworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł sztuki. Pracował w wielu obszarach sztuki wizualnej od fotografii, kolaży, rysunku, grafiki i malarstwa aż do fotomontażu i grafiki cyfrowej. Był niezwykle poszukującym i odkrywczym artystą, podchodzącym z wielkim krytycyzmem do swojej pracy.
Fotograf, grafik, malarz…., urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Pochodził z inteligenckiej rodziny, a niezwykły talent, myślenie, wyobraźnia ujawniały już pierwsze rysunku małego Zdzisława. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo fotograf (1953-1960), potem rysownik, grafik i malarz. Między 1955 a 1959 rokiem jednocześnie fotograf i malarz. W swej twórczości na początku lat 60. z powodzeniem zajmował się także rzeźbą. Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF. Twórczość Beksińskiego z lat 80. wykazuje nawiązania do metody “fotografowania snów” (określenie artysty), a także do malarstwa barokowego, malarstwa dziewiętnastowiecznego i abstrakcji niegeometrycznej w wyniku czego stworzył indywidualny styl, w pracach o tematyce erotycznej, w pejzażu czy w portrecie zbliżający się do wizji apokaliptycznych. Od końca lat 90. artysta tworzy także grafiki cyfrowe – kolorowe i czarno-białe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Dzieła Beksińskiego są nie do zapomnienia, posiadanie ich w prywatnej kolekcji daje możliwość obcowania z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów, którego twórczość także na świecie została dostrzeżona i wysoko ceniona.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Galerii Vivid. Proponujemy prace stanowiące przykłady kilku technik stosowanych przez Zdzisława Beksińskiego. Fascynujące fotografie artystyczne, rysunki modyfikowane komputerowo i fotomontaże.
Oferta dzieł artysty w Vivid Gallery objęta jest patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku – spadkobiercy Zdzisława Beksińskiego oraz wyłącznego posiadacza pełni praw autorskich.

WięcejMniej