Zamarek Bartosz

Bio

Jest absolwentem kierunku Architektura i Urbanistyka na Politechnice Wrocławskiej (2008) oraz kierunku Architektura Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2009).

Od 2011 jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2016 roku obronił doktorat i od tego czasu pracuje jako adiunkt w Katedrze Scenografii.

W latach 2016-2021 pracował jako grafik 2D i 3D, tworząc animacje dla wiodących producentów gier komputerowych.

„Częścią wspólną moich obrazów jest przestrzeń. Projektuję równoległe światy. Buduję miejsca, architekturę, otoczenia, obiekty, postacie czy istoty. W tym sensie jestem scenografem. Opowiadam swoje historie w ilustracjach, wizualizacjach i projektach. Pracuję za pomocą rysunku i malarstwa, cyfrowo bądź tradycyjnie. Ilustruję koncepcje i jestem architektem innych rzeczywistości.”

„Funkcjonujemy w fizycznej rzeczywistości, ale nasza świadomość porusza się już tylko w wyobrażonej przestrzeni. Żyjemy we śnie. Moimi narzędziami są geometria, kolor i metafora. Projektuję światy realistyczne, wiarygodne poprzez swoją trójwymiarowość. Obrazami zapisuję nielinearną kronikę własnych doświadczeń. W wewnętrznym krajobrazie koduję stany emocjonalne, przeżycia i odczucia. Architektura wyobrażona ma być nośnikiem energii pomiędzy mną a widzem. Używając malarstwa, rezygnuję z kultury efektu specjalnego i stałego przyspieszenia. Odręczny warsztat pozwala mi na przekazanie wizji dokładnie takiej, jak ją sobie wyobraziłem. Zatrzymany, niezmienny i precyzyjny obraz uważam za remedium wobec szumu informacyjnego i rozproszonych myśli. Moją intencją jest próba zatrzymania uwagi widza na dłuższą chwilę. Przestrzeń oddziałuje powoli i po cichu. Odstawiam nowoczesne technologie. Sprawdzam kim jestem bez cyfrowego wspomagania. Za pomocą iluzji opowiadam o tym, gdzie jestem naprawdę.”

Wybrane wystawy indywidualne:

  • Chodź tu nie mój, dam ci nic – Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Wrocław 2022.
  • Światy równoległe. Światy prostopadłe –Galeria pod Plafonem, Wrocław 2022.
  • Miejsca, w których nie byłem – wystawa online, Galeria Scenografii, Kraków 2021.
  • Beyond – Akademia Sztuk Teatralnych, Wrocław 2016.
  • Ośrodek Działań Artystycznych FIRLEJ, wystawa malarstwa, Wrocław 2009.
  • Centrum Reanimacji Kultury CRK, wystawa malarstwa, Wrocław 2008.

WięcejMniej