Jarodzki Andrzej

Bio

Pseudonim Futer, urodzony w 1953 roku. Ukończył studia na Wydziale Grafiki w dawnej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1985 roku.

Rysownik, malarz i ,,modelarz z Nowej Huty”. Na artystycznej scenie pojawił się na początku lat osiemdziesiątych wraz z powstaniem grupy LUXUS, przez wielu krytyków uznawanej za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Z wczesnych lat swojego życia wspomina fascynację warsztatem dawnych mistrzów oraz szkiców swojego ojca, który z zawodu był architektem, a w końcu także przełomowe spotkanie z wujem, słynnym wrocławskim abstrakcjonistą, Konradem Jarodzkim, który przepowiedział kilkuletniemu wówczas chłopcu, że zostanie malarzem.

Ważnym motywem w twórczości artysty jest maszyna, a w szczególności samoloty. Od zawsze bowiem fascynował się tym, co związane z żywiołem powietrza – jego niezmienną pasją nadal pozostaje lotnictwo. W swojej sztuce nie jest ani mówcą, ani naukowcem. Do tworzenia nie podchodzi intelektualnie, ale emocjonalnie.

„A ja nadal maluję, na przekór wszystkiemu, nie spiesząc się donikąd. Kieruję się w stronę domu, zwracając twarz ku słońcu i nie powiem Wam nic prócz tego, co widać.”

— Andrzej Jarodzki, fragment utworu Wokół wieży strażniczej.