Beksiński Zdzisław - heliotypie

Bio

Zdzisław Beksiński – Heliografie

Heliografie to unikatowe odbitki z malowanych i wydrapywanych na szkle negatywów. Beksiński wykonywał je od przełomu lat 50. i 60. do lat 70. Niewiele z heliografii doczekało się odbitek za życia artysty. Technika wykonania negatywu jest żmudna i technologicznie mało odporna i ma ograniczoną trwałość, bo jest uzależniona od użytych materiałów i upływu czasu. Stąd niewielki nakład odbitek jaki można z nich uzyskać.

Tematy prac wykonywanych w tej technice były zbliżone do tematyki przewijającej się we wszystkich dziedzinach twórczości Zdzisława Beksińskiego. Najczęściej jest to samotna uwikłana w wewnętrzny dramat, cierpiąca i zmagająca się z bolesnymi przeżyciami postać ludzka lub tylko głowa. Są też przedstawienia zwierząt i kilku postaci. W okresie powstawania heliotypii artysta szczególnie upodobał sobie geometryzację i duże uproszczenia, przywodzące na myśl kubizm i przedwojenną awangardę. Szczególnie zwracają uwagę heliotypie w mrocznym klimacie, o przewadze czerni w konwencji realistycznej, a także te występujące w największych formatach około 40x50cm.

Heliografie są odbitkami z oryginalnych szklanych negatywów Zdzisława Beksińskiego na papierze fotograficznym z lat 50. – 70. Nakład heliografii jest limitowany – 10 egzemplarzy. Każda odbitka jest opatrzona dwiema pieczęciami – jedną mokrą z informacją o numerze egzemplarza w serii i sygnaturą potwierdzającą autentyczność oraz drugą pieczęcią suchą. Trzy egzemplarze pozostają w zasobach Muzeum Historycznego w Sanoku, a pozostałe siedem przeznaczone jest do sprzedaży w Vivid Gallery.

Więcej informacji na temat Heliotypii bezpośrednio w Vivid Gallery.

Zdzisław Beksiński to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, który stworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł sztuki. Pracował w wielu obszarach sztuki wizualnej od fotografii, kolaży, rysunku, grafiki i malarstwa aż do fotomontażu i grafiki cyfrowej. Był niezwykle poszukującym i odkrywczym artystą, podchodzącym z wielkim krytycyzmem do swojej pracy.
Fotograf, grafik, malarz…., urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Pochodził z inteligenckiej rodziny, a niezwykły talent, myślenie, wyobraźnia ujawniały już pierwsze rysunku małego Zdzisława. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo fotograf (1953-1960), potem rysownik, grafik i malarz. Między 1955 a 1959 rokiem jednocześnie fotograf i malarz. W swej twórczości na początku lat 60. z powodzeniem zajmował się także rzeźbą. Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF. Twórczość Beksińskiego z lat 80. wykazuje nawiązania do metody “fotografowania snów” (określenie artysty), a także do malarstwa barokowego, malarstwa dziewiętnastowiecznego i abstrakcji niegeometrycznej w wyniku czego stworzył indywidualny styl, w pracach o tematyce erotycznej, w pejzażu czy w portrecie zbliżający się do wizji apokaliptycznych. Od końca lat 90. artysta tworzy także grafiki cyfrowe – kolorowe i czarno-białe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Dzieła Beksińskiego są nie do zapomnienia, posiadanie ich w prywatnej kolekcji daje możliwość obcowania z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów, którego twórczość także na świecie została dostrzeżona i wysoko ceniona.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Galerii Vivid. Proponujemy prace stanowiące przykłady kilku technik stosowanych przez Zdzisława Beksińskiego. Fascynujące fotografie artystyczne, rysunki modyfikowane komputerowo i fotomontaże.
Oferta dzieł artysty w Vivid Gallery objęta jest patronatem Muzeum Historycznego w Sanoku – spadkobiercy Zdzisława Beksińskiego oraz wyłącznego posiadacza pełni praw autorskich.

WięcejMniej
Nie znaleziono produktów, których szukasz.